Materjalid
Siit lehelt leiate informatsiooni ja kasulikke materjale, mis puudutab autoriõigusi ja intellektuaalomandit. Lehte uuendatakse järk-järgult ning uut infot lisakse jooksvalt juurde.
Animeeritud lühiloengud
Animatsioonide autor on Jakob Kangur (Smoked Sparrow), teksti luges Danek Kaunissaare ja salvestas Veiko Anvelt Ajar Stuudiotest. IO projekti graafika on loonud Ranno Päi agentuurist Brand New ja helikujunduse autoriks on Raul Ojamaa. Animatsioonides kasutatud teksti on kirja pannud Virgo Sillamaa ja neid toimetas keeleliselt Triinu Lyra. Sisunõustajad olid Mati Kaalep (EAÜ), Urmas Ambur (EEL), Rauno Haabmets (EFÜ), professor Aleksei Kelli (Tartu Ülikool), Kadri Steinbach (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia).
Autoriõiguse alused gümnaasiumile
Õppematerjalide läbimisel teab õpilane intellektuaalomandi peamisi liike, oskab selgitada, kes on autor ja mis on teos, ning oskab põhjendada, miks autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste kaitsmine on oluline. Lisaks saab materjalidest hea ülevaate autori kõige olulisematest õigustest ning mille poolest erinevad isiklikud ja varalised õigused. Praktiliselt poolelt saab õpilane teadmised, milliseid samme tuleb teiste teoste kasutamisel järgida, et mitte rikkuda autoriõiguse põhimõtteid ning milliste autoriõiguslike küsimustega tuleb arvestada digiplatvormidel sisu loomisel ja jagamisel.
Õppematerjal on leitav SIIN.
Õppematerjali autoriteks on professor Aleksei Kelli (TÜ) ja intellektuaalomandi projekti eestvedaja Virgo Sillamaa. Keeletoimetajaks oli Triinu Lyra, õppematerjali graafilise kujunduse lõi Ranno Päi agentuurist Brand New, helikujunduse on teinud Raul Ojamaa, videod filminud ja monteerinud Heiki Avent, veebidisaini eest seisis Kait Krull (TÜ).
Õppematerjali loomist on toetanud:
Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet / European Union Intellectual Property Office – EUIPO
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia
Eesti Autorite Ühing
Eesti Fonogrammitootjate Ühing
Tagasi Kooli autoriõigusi käsitlev e-tund “Kellele kuulub mu TikToki video?”
Üldised põhimõtted teoste kasutamisel haridusasutustes
Haridus- ja teadusministeerium on oma kodulehele koondanud haridusvaldkonnas töötavatele inimestele juhendmaterjali, mis selgitab, kuidas käib teoste kasutamine haridusasutustes. Lehelt leiab kümmekond kõige olulisemat küsimust, mis võiksid aidata haridusvaldkonna töötajatel toimida nii, et õppetöös kasutatavate teoste autorite õiguseid ei rikuta. Vastused leiab näiteks küsimustele nagu “Mis tingimustel tohivad õpetajad näidata klassis filme?”, “Kas õpilased tohivad esitada tunnis muusikateoseid või näidendeid?”, “Kas õpetajad võivad õpilaste jaoks kopeerida või skaneerida raamatuid ja ajalehti?”.
Link tekstile: https://hm.ee/uldised-pohimotted-teoste-kasutamisel-haridusasutustes
Miks on autoriõigused vajalikud?
Vaata Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi üliõpilaste poolt loodud videot “Austa autoriõigusi – anna võimalus kultuuril ellu jääda!”.
Vaata videot SIIT.
Video valmimisega seotud meeskond:
Režisöör/operaator: Robert Edward Viidas
Stsenarist/produtsent: Eveli Jõesaar
Produtsent/näitleja: Rachel Branten
Näitleja: Marii Mäe
Monteerijad: Eva Berzin, Alina Kablutško
Pealelugeja: Hannes Viherpuu
Juhendaja: Andres Jõesaar
Muusika: Sappheiros – Embrace (under Creative Commons license CC BY 3.0)